
The Solid Spruce Top ukulele by Lanikai has dynamic new features such as a wider nut for player comfort, select woods, Grover open back tuners, wood marquetry, NuBone XB nut and saddle, DAddario strings, satin finish and a padded gig bag.
- Deluxe Grover nickel open back tuners for tuning accuracy and keeping the headstock light for player comfort
- Nubone XB nut and saddle for sustain and tone
- Wide nut and neck profile for player comfort
- Chrome Strap Buttons for safety and comfort
- A Solid Spruce top is a great sound conductor, giving a punchy tone with good projection. The body is richly grained Morado to add tonal warmth.
- Acoustic no cutaway
- Single-Ply Natural Maple fingerboard binding / black dots
- D'Addario EJ88 strings for tone and reliability
- Walnut fingerboard and bridge
- 8 hole no tie bridge for easy string changes
- Rosette Black inlay 2 stripes
- Lanikai black nylon 20mm padded plush gig bag
| Series | Lanikai Solid Spruce Top Series |
|---|---|
| Colour | Natural |
| Finish | Satin |
| Body Wood | Solid Spruce Top with Morado Back & Sides |
| Body Binding | Multi-Ply Maple with Herringbone Purfling |
| Position Inlays | Pearloid 5mm Dot |
| Fretboard | Walnut |
| Fretboard Binding | Single Ply Maple |
| Fretboard Side Dots | 2mm Black |
| Nut & Saddle | Nubone XB - (Nut Width 38.8mm) |
| Machine Heads | Grover 97 Open Back |
| Hardware Colour | Chrome |
| Bridge | Walnut 8 hole no tie bridge for easy string changes |
| Rosette | Inlaid Black Circles |
| Electronics | None |
| Strings | D'Addario EJ88 |
| Unique Features | Chrome Strap Buttons for safety and comfort |
| Comes with | Lanikai Deluxe Gig Bag |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.