
A Lanikai Oak tenor cutaway electric ukulele has many beneficial features including a wider nut for player comfort, select wood, open back tuners, NuBone XB nut and saddle, DAddario strings, a Fishman Kula preamp and tuner, satin finish, a padded gig bag. These ukes have a bright crisp tone with comfortable playability and striking looks.
- Oak laminate top, back and sides in Satin finish
- Smooth action chrome open back tuners for tuning accuracy and a light headstock for player comfort
- NuBone XB nut and saddle for maximum sustain and best tone
- Hidden scarf joint has no glue joint under the fingerboard that allows for maximum sustain
- Wide nut and comfortable neck profile for player comfort (37.4mm nut width)
- 2 x Chrome Strap Buttons are standard for convenience, safety and comfort.
- Triple matched grain (top, back and sides) has premium build quality and stunning visual details
- Cutaway with a Fishman Kula preamp and tuner
- 8 hole quick tie bridge has improved consistent saddle pressure and allows for quicker string changes
- Includes Lanikai 20mm padded gig bag
| Series | Lanikai Oak Series |
|---|---|
| Colour | Natural |
| Finish | Satin |
| Body Wood | Oak with Triple Matched Grain (Top, Back & Sides) |
| Body Binding | Yes |
| Position Inlays | White Pearl 5mm Dot |
| Fretboard | Walnut |
| Fretboard Side Dots | 2mm White |
| Fretboard Binding | Yes |
| Nut & Saddle | Nubone XB White |
| Nut Width | 37.4mm |
| Machine Heads | Open Back Tuners |
| Hardware Colour | Chrome |
| Rosette | Inlaid Wood Circle |
| Electronics | Fishman Kula Preamp System with Tuner |
| Strings | D'Addario EJ88 |
| Unique Features | Chrome Strap Buttons for safety and comfort |
| Comes with | Lanikai Deluxe Gig Bag |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.