
A Lanikai Mahogany Electric Bass ukulele has a 23.4" scale for a ukulele feel and utilizes many features such as a truss rod for easy action adjustments, a comfortable neck profile, select wood, black open back tuners, NuBone XB nut and saddle, D'Addario strings, satin finish and a Lanikai Deluxe 10mm padded gig bag.
- Mahogany laminate top, back and sides with open pore finish
- 23.4" scale for a ukulele feel
- Black open back tuners for tuning accuracy and keeping the headstock light for player comfort
- Graphtech nut and saddle for better tone and projection
- Fishman Classica II preamp with tuner
- Truss Rod for easy neck adjustments
- Wide nut and neck profile for player comfort
- Strap Buttons are standard for convenience, safety and comfort
- Includes Lanikai Deluxe 10mm padded gig bag
| Series | Lanikai Mahogany Series |
|---|---|
| Colour | Natural |
| Finish | Satin |
| Body Wood | Mahogany |
| Body Binding | Single Ply ABS White |
| Position Inlays | Pearloid 5mm Dot |
| Fretboard | Walnut |
| Fretboard Side Dots | 2mm Black |
| Fretboard Binding | Single Ply ABS White |
| Scale Length | 23.4" scale for a ukulele feel |
| Nut & Saddle | Graphtech |
| Machine Heads | Open Back Tuners |
| Hardware Colour | Black |
| Bridge | Walnut |
| Electronics | Fishman Clásica II Preamp with Tuner |
| Unique Features | Strap Buttons, Truss Rod |
| Comes with | Lanikai Deluxe Gig Bag |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.