
The Lanikai LU Series ukuleles deliver many feature advantages not found on other ukuleles at this price level.
The LU Series ukuleles are equipped with a wider nut for player comfort, smooth action open back tuners with black buttons, NuBone XB nut and saddle, hidden scarf joint for added sustain, Aquila strings, satin finish and a padded gig bag.
FEATURES:
- Okoume laminate top, back and sides in Satin finish
- Smooth action chrome open back tuners with black buttons for tuning accuracy and a light headstock for player comfort
- NuBone XB nut and saddle for maximum sustain and best tone
- Wide comfortable neck profile for player comfort (37.4mm nut width)
- 2 x Chrome Strap Buttons are standard for convenience, safety and comfort.
- Hidden scarf joint for better sustain
- 8-hole quick tie bridge has improved consistent saddle pressure and allows for quicker string changes
- Neck and body binding
- Aquila Soprano Strings
- Includes black nylon Lanikai gig bag
| Series | Lanikai LU Series |
|---|---|
| Colour | Natural |
| Finish | Satin |
| Body Wood | Okoume |
| Body Binding | Single Ply ABS White |
| Position Inlays | 5mm Dot |
| Fretboard | Walnut |
| Fretboard Binding | Single Ply ABS White |
| Fretboard Side Dots | 2mm Black |
| Nut & Saddle | Nubone XB (Nut Width 38.8mm) |
| Machine Heads | Open Back Tuners with Black Buttons |
| Hardware Colour | Chrome |
| Bridge | Walnut 8 hole no tie bridge for easy string changes |
| Electronics | None |
| Strings | Aquila Baritone Strings |
| Unique Features | 2 x Chrome Strap Buttons. Hidden scarf joint for better sustain. |
| Comes with | Lanikai Standard Gig Bag |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.