
The Flame Maple with blood wood binding cutaway electric baritone ukulele has an adjustable truss rod for easy action adjustments, a wider nut for player comfort, select figured wood, open back tuners, wood marquetry, NuBone XB nut and saddle, DAddario strings, a Fishman Kula preamp and tuner, satin finish, a padded gig bag. Our very popular Lanikai Flame Maple ukuleles have a bright crisp tone with comfortable playability and striking looks.
- Flame Maple top, back and sides, with a smooth satin finish
- Adjustable truss rod for optimized neck straightness and playability
- Smooth action chrome open back tuners for tuning accuracy and a light headstock for player comfort
- Nubone XB nut and saddle for sustain and tone
- Wide nut and neck profile for player comfort (38.8mm nut width)
- 2 x Chrome Strap Buttons are standard for convenience, safety and comfort.
- Flamed Maple is admired for the grain figuring. For a ukulele, it provides beauty as well as a bright tone with a slightly fuller mid-range.
- Cutaway with a Fishman Kula preamp and tuner
- Single-Ply Natural Bloodwood fingerboard binding / white dots
- D'Addario EJ88 strings for tone, and intonation
- 8 hole no tie bridge for easy string changes
- Rosette Bloodwood single band inlay
- Includes 20mm Lanikai padded gig bag
| Series | Lanikai Flame Maple Series |
|---|---|
| Colour | Natural |
| Finish | Satin |
| Body Wood | Flamed Maple Top with Flamed Maple Back & Sides |
| Body Binding | Single-Ply Natural Bloodwood |
| Position Inlays | White 5mm Dot |
| Headstock | Flamed Maple Overlay |
| Fretboard | Walnut |
| Fretboard Side Dots | 2mm Black |
| Fretboard Binding | Single-Ply Natural Bloodwood fingerboard binding |
| Nut & Saddle | Nubone XB |
| Nut Width | 38.8mm |
| Machine Heads | Open Back Tuners with Chrome Buttons |
| Hardware Colour | Chrome |
| Bridge | Walnut 8 hole no tie bridge for easy string changes |
| Rosette | Bloodwood single band inlay |
| Electronics | Fishman Kula Preamp System with Tuner |
| Strings | D'Addario EJ88 |
| Unique Features | Chrome Strap Buttons for safety and comfort |
| Comes with | Lanikai Deluxe Gig Bag |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.