
The Acacia Solid Top ukulele by Lanikai delivers dynamic new features such as a wider nut for player comfort, select figured woods, open back tuners, wood marquetry, NuBone XB nut and saddle, D'Addario strings, cutaway models with Fishman Kula preamp, satin finish and a padded gig bag.
- Solid Acacia top, Acacia laminate back and sides
- Smooth action chrome open back tuners for tuning accuracy and a light headstock for player comfort
- Nubone XB nut and saddle for maximum sustain and best tone
- Wide nut and comfortable neck profile for player comfort (37.4mm nut width)
- 2 x Chrome Strap Buttons are standard for convenience, safety and comfort.
- Acacia is a beautifully grained wood that captures a traditional ukulele tone and look.
- Acoustic no cutaway
- Single-Ply Natural Maple fingerboard binding / black dots
- D'Addario EJ88 strings standard for tone and reliability
- 8 hole no tie bridge for easy string changes
- Rosette Maple single band inlay
- Includes 20mm Lanikai padded gig bag
| Series | Lanikai Solid Top Acacia Series |
|---|---|
| Colour | Natural |
| Finish | Satin |
| Body Wood | Solid Acacia Top with Acacia Back & Sides |
| Body Binding | Single Ply Maple |
| Position Inlays | Maple 5mm Dot |
| Headstock | Acacia Overlay |
| Fretboard | Walnut |
| Fretboard Side Dots | 2mm Black |
| Fretboard Binding | Single Ply Maple |
| Nut & Saddle | Nubone XB |
| Machine Heads | Open Back Tuners with Chrome Buttons |
| Hardware Colour | Chrome |
| Bridge | Walnut 8 hole no tie bridge for easy string changes |
| Rosette | Inlaid Circle - Maple/0.5 mm black stripe at inner and outer |
| Electronics | None |
| Strings | D'Addario EJ88 |
| Unique Features | Chrome Strap Buttons for safety and comfort |
| Comes with | Lanikai Deluxe Gig Bag |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.