
| Hagstrom models use 18 | 1 or 15:1 gear ratio machine heads based on our own designs to insure accurate tuning. Viking and HB series basses feature machine heads with a 17:1 gear ratio. |
|---|
| SKU | HSSUVIKLWCT |
|---|---|
| Brand | Hagstrom Guitars |
| Type | Semi-Hollow Electric Guitars |
| Series | Hagstrom Super Viking Series |
| Finish | Wild Cherry Transparent Gloss |
| Body Wood | Ply Maple |
| Body Top | Contoured |
| Neck Wood | Canadian Hard Maple |
| Construction | Set Neck |
| Truss Rod | H-Expander |
| Fretboard | Resinator Wood, Radius of 15" |
| Frets | 22 Medium Jumbo |
| Inlays | Super Swede Block |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut | GraphTech Black Tusq XL, Nut Width is 43 mm |
| Machine Heads | Diecast Hagstrom Design 18:1 Gear Ratio |
| Bridge | Long Travel Tune-O-Matic with Hagstrom Trapeze Tail Piece |
| Pickups | 2 x Hagstrom HJ-50 |
| Pickup Selector | 3-Way Toggle Switch |
| Controls | 2 x Volume / 2 x Tone |
| Unique Features Left Handed, Strings | D'Addario EXP 110 (10-46) |
| Comes with | Hagstrom Hardshell Case in Tan Tolex with Hagstrom Logo |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.