
| Hagstrom models use 18 | 1 or 15:1 gear ratio machine heads based on our own designs to insure accurate tuning. Viking and HB series basses feature machine heads with a 17:1 gear ratio. |
|---|
| SKU | HSSUSWEBBLK |
|---|---|
| Brand | Hagstrom Guitars |
| Type | Electric Bass Guitars |
| Series | Hagstrom Super Swede Bass Series |
| Finish | Black Gloss |
| Body Style | Double Cutaway - Original 1980 Super Swede Bass Design |
| Body Wood | Mahogany |
| Neck Wood | Mahogany |
| Construction | Neck Through Body with Deep "D" Profile and 15" Radius |
| Truss Rod | H-Expander |
| Fretboard | Resinator Wood |
| Frets | 20 Medium Jumbo |
| Inlays | Hagstrom Pearloid Block Inlays |
| Scale Length | 34" (964 mm) |
| Nut | GraphTech Black Tusq XL, Nut Width is 40mm |
| Machine Heads | Hagstrom Design 22:1 Tuning Pegs |
| Bridge | Hagstrom Individual Adjustable Direct-Mount Saddles |
| Pickups | 2 x Hagstrom Design J-Quad - quad-stacked Humbucker |
| Controls | 2 x Volume, 1 x Tone |
| Unique Features | Strings - D'Addario (55-105) |
| Comes with | Hagstrom Hardshell Case in Tan Tolex with Hagstrom Logo |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.