
| A variety of Hagstrom instruments include 19 | 1 gear ratio locking machine heads based on our own distinct innovations to enable highly accurate tuning, fewer wraps around the tuning post, and hence faster string changes. |
|---|
- Stop Tail Hagstrom Direct Mounted Sustain Blocks, Plexi Glass Plate, with Chrome Cover
| SKU | HSSUSWEMK3FSG |
|---|---|
| Brand | Hagstrom Guitars |
| Type | Solid Body Electric Guitars |
| Series | Hagstrom New Gen Series |
| Finish | Fall Sky Gloss |
| Body Style | Single Cutaway |
| Body Wood | Mahogany |
| Body Top | 3/4" Carved Maple Top with Top Grade Flame Maple Veneer |
| Neck | Mahogany, Set Neck, customized Nape-Tenon neck joint for ultimate fret access |
| Neck Thickness | 1st fret 21 mm (excludes FB, paint clear coat) | 12th fret 22.5 mm (excludes FB, paint clear coat) |
| Neck Thickness | 1st fret 21 mm (excludes FB, paint clear coat) |
| Neck Thickness | 12th fret 22.5 mm (excludes FB, paint clear coat) |
| Headstock Reinforcement | Volute with internal reinforcements |
| Truss Rod | Dual Action H-Expander™ |
| Fretboard | Resinator Wood, Radius of 14.4" |
| Frets | Stainless Steel - 22 Medium Jumbo |
| Inlays | Ivoroid |
| Position Marks | Hagstrom Crest inlays with Hagstrom Lions on 12th fret |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut | Custom String Spaced - 43mm GraphTech™ Black Tusq XL |
| Machine Heads | Hagstrom Bottom Locking – 19:1 Ratio Chrome Tuners with Hagstrom Tuning Buttons |
| Bridge | Long Travel Tune-O-Matic Bridge |
| Pickup (Neck) | Lundgren Design AlNiCo-2 No. 2 (Medium Output – Calibrated – 7.3K) Humbucker - Splitable |
| Pickup (Bridge) | Lundgren Design AlNiCo-5 No. 5 (High Output – Calibrated – 13.2K) Humbucker - Splitable |
| Pickup Frames | Hagstrom “Standard” Humbucker Pickup Frame set |
| Pickup Selector | 3-Way Toggle Switch with Hagstrom Brass Plated Cap (Chrome Plated) |
| Controls | 2 x Volume Control with R/C Circuit, 2 x Tone Control with Push-Pull Coil Splits |
| Knobs | 4 x Hagstrom “H” Barrel Knurled Brass Knobs (Chrome Plated) |
| Pickguard | 3-ply Black/White/Black |
| Strings | D'Addario (10-46) |
| Strap Pins | Set of 3, with dual mount at base of body |
| Comes with | Hagstrom Hardshell Case in Tan Tolex with Hagstrom Logo |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.