
| Custom "Gehenna" Pickups | Unleash Your Sonic Power |
|---|---|
| The Hagstrom bass machine heads are reminiscent of the original 1960s design, with optimized wings for even greater ease of use. The 22 | 1 ratio ensures precise tuning in any situation. |
| SKU | HSNEKR5BLK |
|---|---|
| Brand | Hagstrom Guitars |
| Type | Electric Bass Guitars |
| Type | 5-String Bass Guitars |
| Series | Hagstrom Nekromant Bass Series |
| Finish | Black Gloss |
| Body Style | Asymmetrical Single Cutaway |
| Body Wood | Mahogany |
| Neck Wood | Mahogany |
| Neck Construction | Set Neck, long Mortise & Tenon neck joint |
| Neck Thickness | 1st fret 19mm (excludes FB, paint clear coat) 12th fret 20.5mm (excludes FB, paint clear coat) |
| Truss Rod | H-Expander |
| Fretboard | Resinator Wood |
| Fretboard Radius | 15" |
| Frets | 20 Medium Jumbo |
| Inlays | Hagstrom Pearloid Block Inlays |
| Scale Length | 864mm (34") |
| Nut | Custom String Spaced - GraphTech™ Black Tusq XL |
| Nut Width | 44.5mm |
| Machine Heads | Hagstrom 22:1 Ratio Chrome Tuners with Hagstrom Tuning Buttons |
| Bridge | Hagstrom Custom CNC Machined with roller saddles |
| Pickups | Hagstrom Gehenna Soap-Bar Pickups - Calibrated Set |
| Controls | 1 x Master Volume, 1 x Pickup Blend, Treble (Cut/Boost), Middle (Cut/Boost), Bass (Cut Boost), Active/Passive Switch, Preamp Gain |
| Knobs | Hagstrom Dome Speed Knobs Black Nickel Plated |
| Strap Pins | 2 |
| Comes with | Hagstrom Hardshell Case in Tan Tolex with Hagstrom Logo |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.