
| Our goal was to equip the Fantomen with electronics that would allow for a varied tonal palette ranging from classic, vintage colors to screaming metallic brilliance. We worked with Swedish pickup guru Johan Lundgren, designer of pickups used by artists such as Meshuggah's Martin Hagstrom (no relation!). Lundgren recommended two different humbucker designs | No. 2 in the neck position and No. 5 in the bridge position. The result covers an immense expressive range; from smooth, warm tones to the kind of attack and intense dynamic output that would satisfy the demands of even the most extreme musical styles. Each pickup can be split to single-coil mode by means of push/pull switches incorporated into the tone controls for even more sonic flexibility. This guitar speaks with many distinct voices. |
|---|---|
| Hagstrom models use 18 | 1 or 15:1 gear ratio machine heads based on our own designs to insure accurate tuning. Viking and HB series basses feature machine heads with a 17:1 gear ratio. |
| SKU | HSFANTWHT |
|---|---|
| Brand | Hagstrom Guitars |
| Type | Solid Body Electric Guitars |
| Series | Hagstrom Fantomen Series |
| Finish | White Gloss |
| Body Style | Single Cutaway - Asymettrical Design |
| Body Wood | Mahogany |
| Neck Wood | Mahogany |
| Construction | Set Neck |
| Truss Rod | H-Expander |
| Fretboard | Resinator Wood, Radius of 15" |
| Frets | 22 Medium Jumbo |
| Inlays | Hagstrom Pearl Block |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut | GraphTech Black Tusq XL, Nut Width is 43mm |
| Machine Heads | Diecast Hagstrom Design 18:1 Gear Ratio |
| Bridge | Hagstrom Long Travel Tune-O-Matic Roller Bridge |
| Pickup Neck | Lundgren Design AlNiCo-2 No. 2 Humbucker |
| Pickup Bridge | Lundgren Design AlNiCo-5 No. 5 Humbucker |
| Pickup Selector | 3-Way Toggle Switch |
| Controls | 2 x Volume Control with R/C Circuit, 2 x Tone Control with Push-Pull Coil Split |
| Unique Features | Strings:D'Addario EXP 110 (10-46) |
| Comes with | Hagstrom Hardshell Case in Tan Tolex with Hagstrom Logo |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.