
Along with a burly, weather-resistant exterior that defends against the elements, the GBA4770 Deluxe Acoustic Guitar Gig Bag features dense padding that shields the instrument from impact damage.
FEATURES:
- Heavy-duty 600-D nylon exterior with leather accents
- 1/2" foam-lined interior
- 2 exterior accessories pockets
- Heavy-duty 2-pull zippers
- 1 side carry handle
- 1 top carry handle
- Adjustable backpack straps
- ID tag
- 2 bag hanger loops
| Application | Acoustic guitar |
|---|---|
| Material | 600-D Nylon |
| Padding | .5" Foam |
| Length | 42.32" |
| Depth | 3.94" |
| Lower Bout | 16.73" |
| Upper Bout | 12.2" |
| Neck Width | 6.1" |
| Colour | Black |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.