
The Cherub GT-4 is a 4-band EQ with Chromatic tuner, a feedback-fighting notch, and phase effect. The visible portion of GT-4 is only 52mm x 54mm x 4mm. The low battery message will be displayed when the battery is getting low.
FEATURES:
- 3-band EQ
- Chromatic Tuner
- Feedback-fighting Notch Filter
- Phase
- Mid Frequency Control
- Low Battery Check LED
- Includes Piezo Ceramic Pick-up
| Input impedance | 10M ohms |
|---|---|
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Control Range | Low ±12dB at 100Hz / Middle ±12dB at 250Hz-10kHz / High ±12dB at 6kHz |
| Pick-up | Piezo Ceramic Pick-up |
| Output jack | 6.35mm |
| Battery Life | Over 100 hours |
| Power Supply | 9V Alkaline Battery |
| Dimensions (L x W) | 54mm x 52mm"‚¬¹"‚¬¹"‚¬¹ |
Shipping Info
Southside Guitars offers FREE standard Australia-wide shipping for orders over $199 and below 5kg. There is also an express option at the checkout for most items. Guitars above $2,000 in value ship via courier for free Australia-wide.
Returns Policy
Unopened items in brand new condition may be returned within 14 days from the delivery date for a refund, exchange or credit but may be subject to a 20% restocking fee. Items that have been opened may be accepted back at our discretion. For more information visit our returns policy page.
Warranty
Brand new items are covered under the Southside Guitars general warranty: A 3-month electrical warranty and a 6-month structural warranty, excluding accidental damage, misuse or broken strings. This warranty is overridden by those stipulated by the brand. Learn more at the bottom of the returns policy page.